News Update :

Ανατροπή πρωταθλητή

Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2017

Του Jesús Sánchez

Η La Liga ξέφευγε απ’τα χέρια της Ρεάλ Μαδρίτης. Λίγες ώρες νωρίτερα, η Barcelona είχε κερδίσει στο Καλντερόν φτάνοντας μέχρι την πρώτη θέση. Η Βιγιαρεάλ έκανε κουμάντο στο παιχνίδι μ’ένα 2-0 που της θύμιζε τον εφιάλτη του Mestalla, με δύο γκολ σε λιγότερο από 10 λεπτά. Η λευκή ομάδα, άφθαρτη όχι πριν πολύ, κατέρρεε. Υπέφερε το φαινόμενο ντόμινο της τόσης πίεσης, ενός πρώτου ημιχρόνου πραγματικά αξιοθρήνητου, του καλού παιχνιδιού του αντιπάλου της, της τρομερής παρενόχλησης της Barca, η οποία δεν αποτυγχάνει. Αλλά το τελευταίο κομμάτι έμεινε όρθιο. Αντιστάθηκε. Το τελευταίο κομμάτι ήταν ο Isco, ο οποίος μπήκε για να σηκώσει την ομάδα του απ’την λήθη όπου βρίσκονταν, σχεδόν ένα καθαρτήριο. Ο malagueño μέσος εμφανίστηκε στο 57ο λεπτό για ν’αλλάξει το πρόσωπο στη Μαδρίτη, για να διοικήσει ένα νέο θαύμα που αξίζει ίσως ένα πρωτάθλημα, για να καθοδηγήσει μια ανατροπή πρωταθλητή.

Ο Isco έδωσε όλα όσα είχαν λείψει στη Μαδρίτη: δουλειά, έλεγχο του αγώνα, βάθος, παίξιμο στη μεσαία γραμμή και λύσεις για τους μπακ της, οι οποίοι εμφανίστηκαν ξαφνικά. Βρήκε πάντα την καλύτερη επιλογή, σπάνια έκανε λάθος πάσες. Ήταν μια εξαιρετική απόδοση. Το κερασάκι στην νύχτα Oscar του, ήταν να κλέψει μια μπάλα απ’τον Castillejo που οδήγησε στο τρίτο γκολ, έργο του Morata, άλλου δευτερεύοντα πρωταγωνιστή ο οποίος πήρε και πάλι το βραβείο. Στο μεταξύ, ο Gil Manzano, ανεγέρθηκε σε πρωταγωνιστή στην υπόδειξη ενός πέναλτι (2-2) για ένα εντελώς ακούσιο χέρι του Bruno. Με την ισοφάριση, μετά από τόση διαμαρτυρία που κατέληξε με τον Escriba στ’ποδυτήρια, η Βιγιαρεάλ ράγισε. Η ανάσταση που είχε ενορχηστρώσει ο Isco κορυφώθηκε με μια χρυσή νίκη.

Όπως και τόσοι άλλοι πριν, ο Ζιντάν είχε λειτουργήσει ως δουλοπάροικος στο BBC σε αντάλλαγμα του να μετατρέψει τη Μαδρίτη σε μια ομάδα που εμπιστεύεται τα πάντα στην πυγμή της μαγευτικής της επίθεσης. Το ποδόσφαιρο είναι κάτι άλλο. Φαίνονταν μια καλή είδηση ​​για τη Μαδρίτη ν’ανακτά την ενδεκάδα του Μιλάνου, του ενδέκατου, αλλά ήταν μόνο μια πρόσκληση στη γιορτή που έκανε η Βιγιαρεάλ στο πρώτο ημίχρονο.

Στη Μαδρίτη δεν έβγαιναν οι λογαριασμοί στη μεσαία γραμμή. Είχε πάντα έναν παίκτη λιγότερο. Οι επιθετικοί της δεν βοηθούν στην πίεση. Ούτε και φαίνονταν μια ομάδα με αίσθηση του επείγοντος. Αν μάσησε την άφιξη της Barcelona στην πρώτη θέση μετά τη νίκη στο Manzanares, ήταν σα μια πράξη εκφοβισμού. Έγινε μπάλα. Η Μαδρίτη δεν φαίνονταν να’χει κίνητρο ούτε ένταση, σα να της γλιστρά η Laliga. Ήταν το τυπικό λευκό ματς που συμβαίνει σε μια ήττα. Της συνέβη μετά την κατραπακιά στο Sánchez Pizjuán. Η Θέλτα πήρε το Bernabeu στο κύπελλο ενώ προσπαθούσε να σηκωθεί απ’τον καναπέ. Τώρα, μετά την ήττα του Mestalla, η λευκή ομάδα έπαιρνε ένα καλούπι στο La Cerámica.

Η Βιγιαρεάλ έπαιξε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Κατακτούσε σταδιακά τον αγώνα φτάνοντας να γίνει ο κύριος της νύχτας. Το έκανε με ηρεμία και υπομονή. Τούβλο τούβλο, πάσα πάσα. Αυξήθηκε απ’την κατοχή φτάνοντας να κατασκευάσει μια ανωτερότητα η οποία κατέληξε να είναι κατάφωρη στα τελευταία 20 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Castillejo έψαξε να ενοχλήσει τον Marcelo, πολύ χαλαρός όπως σχεδόν πάντα όταν πρόκειται για την προστασία της πλευράς του. Αλλά εμφανίστηκε επίσης ο Adrián απ’την πλευρά του Carvajal.

Οι καλύτερες ευκαιρίες ήταν κίτρινες, αλλά ο Keylor παρενέβη καλά. Όταν προσπάθησε η Μαδρίτη να τεντωθεί, ήρθε το διάλειμμα. Πριν, είχε τραυματιστεί ο Asenjo, ο οποίος έσπασε και πάλι το γόνατό του, στην κύρια ευκαιρία της λευκής ομάδας, σε μια εκτέλεση του Μπενζεμά. Το μόνο πόσιμο της Μαδρίτης, θαμπή κι εύθραυστη. Είχε επιστρέψει η ομάδα που φιλοδοξεί να κερδίζει τα παιχνίδια χωρίς να τρέχει.

Μετά το διάλειμμα, ήρθε αυτό που έμοιαζε πολύ στο λευκό ναυάγιο. Υπήρξαν δύο τορπίλες του κίτρινου υποβρύχιου σε μόλις έξι λεπτά. Η Βιγιαρεάλ, που εξακολουθούσε να κυριαρχεί ευχάριστα, άρχισε να παίζει τη μπάλα μέσα στην περιοχή μπροστά στην παθητικότητα της άμυνας της Μαδρίτης, και πάλι μαλακή. Ο Trigueros, μετά από ένα χέρι της Βιγιαρεάλ, σκόραρε ό, τι είχε αποτύχει πριν ο Μπενζεμά. Το δεύτερο γκολ, με την λευκή ομάδα να επηρεάζεται απ’το χτύπημα, ήταν έργο του Bakambu, ο οποίος πήρε τη μπάλα σε θέση οφσάιντ για να νικήσει τον Ramos, και πάλι τοποθετημένο άσχημα, και νικώντας τον Keylor. Το σενάριο ήταν το ίδιο όπως στη Βαλένθια πριν από λίγες ημέρες, αλλά με λιγότερο χρόνο για ανατροπή, μόλις 34 λεπτά. Η πιο οριακή κατάσταση της εποχής Ζιντάν.

Στη Μαδρίτη βγήκε ο Isco, η υπερηφάνεια κι ο Morata, που είναι σα να λέμε ότι έχει ένα εξαιρετικό ρόστερ κι ένα DNA αμείωτης ομάδας. Η Βιγιαρεάλ είχε δεχθεί 15 γκολ σ’όλο το τουρνουά. Η ανατροπή του ματς ήταν μια χίμαιρα. Η Μαδρίτη το έκανε σ’ένα απ’αυτά τα μοναδικά χτυπήματα πίστης που την κάνουν να ξεπερνά ακόμα και τον εαυτό της για να κατακτήσει τον κόσμο.